محل کارخانه:جاجرود-منطقه صنعتی سعید آباد
دفتر مرکزی : 02177380416
کارخانه : 02176201147

آشنایی با بالابر نفربر مفصلی

بالابر نفربر مفصلی و تلسکوپی


1028332663841001B


برای دستیابی به ارتفاعی مشخص که علاوه بر ایمنی کافی شرایط برای انجام کارهای خاصی از قبیل کارهای ساختمانی و تعمیرکاری، امداد و نجات و شستشو فراهم باشد قطعا بالابر نفربر از هر ایده‌ دیگری ایمن‌تر و کارآمد‌تر است. به طور کلی انواع بالابر باید بتواند دست‌کم وزن یک انسان را تحمل کنند این این میزان اغلب برای اطمینان از 200 کیلوگرم به بالا در نظر گرفته می‎شود و در مورد بالابر نفربر مهم آن است که علاوه بر بالا بردن یک نفر باید به شیوه‌ای طراحی شود که ایمنی فرد نیز تامین شود. انواع بالابر نفربر ها بر اساس سه فاکتور مهم تقسیم‌بندی میشوند که در نهایت بر کارکرد و قیمت آن تاثیر خواهد داشت. سه فاکتور به شرح زیر است:

1- بالابر نفربر تا چه میزان می‌توانند وزن تحمل کند؟

2- بالابر نفربر تا چه ارتفاعی بالا می‌رود؟

3- شیوه چرخش بالابر چگونه است؛ به صورت مستقیم و عمودی بالا و پایین می‌رود یا امکان چرخش زاویه‌ای دارد؟

بالابر نفربرهای مفصلی و تلکسوپی را می‌توان دو مدل عمده از انواع بالابر نام برد که بر اساس شیوه حرکت بازوها تقسیم‌بندی شده‌اند و در مدل مفصلی شیوه‌حرکت پانتوگراف و یا همان حالت لولایی است و در مورد تلسکوپی شیوه حرکت بازوها متفاوت است و شکل آن شما را به یاد لیفتراک می اندازد؛ البته در هر دو مورد شکل‌های ترکیبی نیز وجود دارد که بازوهای آن‌ها به هر دو صورت کار خواهد کرد. اگر قصد انتخاب بالابر دارید اولین گام شناخت انواع نفربر است.


1028333663841001B


بالابر نفربر مفصلی

نام دیگر آن بالا بر کمربندی است. شکل طراحی آن نیز به صورت اهرم بلندی است که انتهای آن یک سبد قرار گرفته باشد. این سبد قابلیت چرخش داشته و حرکت افقی و عمودی را تامین می‌کند. برای استفاده در بسیاری مشاغل اید‌آل است زیرا انعطاف پذیری بالایی دارد و در فضاهای داخلی و خارجی نیز مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

ظرفیت حمل آن از 200 کیلو به بالاست و ارتفاع دسترسی از 10 متر به بالا. حداکثر ارتفاع آن به 125 فوت میرسد که حدود 38 متر خواهد بود. این مدل از بالابر امکان دسترسی به نقاط دور از دسترس را فراهم می‌کند و برنامه‌های مختلفی برای شیوه‌ها و زوایای مختلف هدایت دارد. در واقع عملکرد آن به صورت عمودی بالا و پایین رفتن نیست بلکه به صورت عمودی و افقی نیز جابجا می‌شود. به صورت افقی امکان حرکت تا 10 درصد جهت عمودی خود را دارد. در واقع اگر در ارتفاع 10 متری قرار داشته باشید حرکت افقی تا حدود 7.5 متر امکان پذیر است. به طور کلی امکان حرکت افقی از 5 متر به بالا خواهد داشت.

سیستم‌های حرکتی که بر روی این بالابر نفربر نصب شده است توسط لولا یا مفاصل امکان مانور بالایی را به افراد خواهد داد تا از موانع عبور کنند و به مناطق دور از دسترس برسند. به این ترتیب امکان استفاده در فضاهای داخلی و خارجی برای آن وجود خواهد داشت. مدل‌هایی که در فضای خارجی کار می‌کند قابل یدک است، اگر زمین ناهموار باشد توصیه می‌شود که از لاستیک‌های مناسب استفاده شود، معمولا بالابر نفربر مفصلی که در فضای خارجی استفاده می‌شود موتور دیزلی الکتریکی دارد. در فضاهای داخلی موتور الکتریکی کافیست و در ابعاد کوچکتر ساخته می‌شود تا امکان مانور بیشتر باشد. انطاف‌پذیری مناسبی را برای این نوع از بالابر می‌توان در نظر گرفت.


1028334663841001B


خلاصه ویژگی‌های بالابر نفربر مفصلی

· ایده‌آل برای کاربری‌های محدود

· قدرت مانور خوب، عبور از موانع

· مناسب برای استفاده در فضاهای بسته

· تنظیمات آن به روش‌های مختلفی انجام می‌‌شود

بالابر نفربر تلسکوپی

نفربرهای تلسکوپی ابزاری بسیار قدرتمند برای استفاده به عنوان بالابر هستند. اهرم آن به صورت تلسکوپی تعبیه شده و ظاهر آن چیزی شبیه لیفتراک است که می‌توان بر آن سوار شد و بالا رفت. قدرت زیاد نفربر تلسکوپی باعث شده است که بتواند تا ارتفاع بسیار زیاد بالا برود و در مقایسه با نوع مفصلی قدرت بیش‌تری داشته باشد و امکان مانور بیشتر؛ این دستگاه برای ارتفاع حداقل 12 متر ساخته شده است. یکی از ویژگی‌هایی که برای بالابر تلسکوپی می‌توان برشمرد امکان حرکت آن در یک جهت خاص است. در واقع این دستگاه تنها توانایی حرکت در جهت راستگرد را دارد به همین دلیل نام این نوع بالابر نفربر را با نام بالابر عصایی نیز می‌شناسند.

بالابر نفربر تلسکوپی برای استفاده در زمین‌های ناهموار مناسب است. حجم بالایی از محصول را می‌توان با آن جابجا کرد که منجر به بهبود وضعیت تولید و سرعت تولید می‌شود. در کنار این موارد با وجود آنکه اندازه بزرگی دارد اما به دلیل انعطاف پذیری بالا می‌تواند در فضاهای کوچک به خوبی کار کند. برای مواردی که کار بر روی سقف یک ساختمان بلند در حال انجام است اغلب نوع مفصلی پاسخگو نیست و نیاز است که از انواع تلسکوپی استفاده شود.

مدل‌های کوچک بالابر نفربر تلسکوپی امکان بالارفتن تا 80 فوت را دارند و مدل‌های بزرگتر آن تا 185 متر هم می‌توانند منتقل کنند. برای کار در چنین ارتفاعی نیاز به سیستم‌های حفاظتی دقیق وجود دارد. جایگاه ایستادن فرد باید تا 3 متر حفاظ داشته باشد و جایگاهی که دستگاه ایستاده باید با ثبات باشد تا بتواند چنین ارتفاعی را ساپورت کند. این دستگاه قطعا از نوع مفصلی قدرتمند‌تر است اما جالب است بدانید که به دلیل شیوه‌ طراحی نه تنها قدرت بیشتری دارد و ارتفاع بیشتری را بالا می‌برد بلکه هدایت آن نیز بسیار ساده‌تر است.

خلاصه ویژگی‌های بالابر نفربر تلسکوپی

برای استفاده در بسیاری از مشاغل مناسب است

برای کار در فضاهای محدود مناسب است

برای کاربردهایی که نیاز است از فاصله دور دسترسی ایجاد شود مناسب است

برای صنایعی که به طور مدام نیاز به دسترسی به سقف خود دارند مناسب است

اندازه‌های بزرگ آن برای انتقال با وسعت زیاد مناسب است

در زمین‌های ناهموار به خوبی کار می‌کند

بالابر نفربر ترکیبی

ترکیب دو مدل تلسکوپی و مفصلی می‌تواند کارآیی‌های گسترده‌ای را به محصول نهایی اضافه کند. به همین دلیل مدل‌های ترکیبی بالابر نفربر تلسکوپی – مفصلی نیز تولید شده است که می‌تواند ویژگی‌های هردو را یکجا داشته باشد. برای این نوع بالابر نفربر دو بازو طراحی شده است که یکی به صورت مفصلی و یکی به صورت تلسکوپی کار کند و بتواند قدرت مانور ایده‌آلی داشته باشد و در هر جهت قابل چرخش باشد. نوع ارتقاء یافته بالابر نفربر تلسکوپی وجود دارد که با داشتن دو بازوی تلسکوپی تا ارتفاع 100 متری اجازه بالارفتن را به شما خواهد داد.

اگه هنوز وقت داری، یه سر به این صفحات هم بزن

بالابر صنعتی

بالابر متحرک

بالابر قیچی

سوالات و نظرات خود در مورد این مقاله را برای ما ارسال کنید.